Stížnosti na Českou doménovou centrálu

Správce české národní domény .CZ sdružení CZ.NIC v poslední době zaznamenává u vlastníků internetových domén množící se stížnosti na praktiky společnosti Česká doménová centrála.
Její obchodní aktivity spočívají v obvolávání menších firem, které mají zaregistrovanou některou z domén (většinou .CZ a/nebo .EU) a nabízejí jim registraci doménových ekvivalentů s koncovkami .com, .info, .biz apod. Na držitele domén přitom vyvíjí nátlak pomocí informace, že od jiného subjektu evidují objednávku nabízených domén, například jako spekulativní nákup. Za registraci si Česká doménová centrála, která není akreditovaným registrátorem, navíc účtuje až dvacetinásobek běžné ceny.
České a Slovenské domény zůstávají nedotčeny, slovenské domény mohou být drahé, zvláště pokud si chcete koupit aukce domén pro online casina nebo jiných domén hazardních her či jiných ziskových podniků.

V případě kontaktu Českou doménovou centrálou CZ.NIC doporučuje:

  • Okamžitě přerušit komunikaci; podle zaznamenaných zkušeností se operátoři společnosti snaží kontaktovaného vmanipulovat do telefonického uzavření smlouvy
  • Zvážit, zda jsou nabízené domény skutečně potřebné. Pokud ano, pak je nejrychlejším a nejvýhodnějším řešením oslovit stávajícího registrátora, nebo si podle vlastního uvážení vybrat jiného vyhovujícího. Ceny na trhu se podle koncovky pohybují v rozmezí 200 až 400 korun, Česká doménová centrála si za registraci podle dosavadních zkušeností účtuje okolo 4 tisíc korun za jednu doménu.
  • Této kauze se CZ.NIC věnoval již dříve na svém blogu. Příspěvek naleznete na adrese společnostri, řadu konkrétních zkušeností s Českou doménovou centrálou naleznete v komentářích pod jump zone trampoline review článkem.

You may also like